Drobne wady uśmiechu
Coraz częściej przeszkadzają nam nawet drobne anomalie w wyglądzie naszych zębów. Chcemy, żeby nasz uśmiech był równy, estetyczny i świadczył nie tylko o tym, że dbamy o siebie, ale i o nasze zdrowie. Stomatologia estetyczna wciąż szuka nowych, skutecznych rozwiązań, które pozwolą poprawić drobne błędy natury, upływający czas i zaspokoją różne potrzeby związane z estetyką uśmiechu. Bonding jest rozwiązaniem nie tylko efektownym, pozwalającym pozbyć się drobnych, a przeszkadzających defektów, ale też ekonomicznym, bo porównując go z innymi zabiegami jest dużo tańszy.
Co to jest bonding?
To odbudowa zębów z pomocą nowoczesnych żywic kompozytowych. Metoda polega na nałożeniu cienkiej warstwy kompozytu na powierzchnię zębów bez konieczności ich szlifowania lub po niewielkiej korekcie. Po wytrawieniu powierzchni zęba nakłada się warstwami materiał podobny do tego, który używany jest do wypełnień. Kompozyt łączy się z powierzchnią szkliwa dzięki adhezji (przyleganiu) i pozwala uzyskać piękny efekt bez ingerencji lub z niewielką ingerencją w tkanki zęba . Samo słowo bond oznacza system łączący („klej”), dzięki któremu możliwe jest połączenie kompozytu z tkankami zęba. Bonding polecany jest pacjentom, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się na licówki porcelanowe, a zależy im na uzyskaniu ładnego uśmiechu i to w krótkim czasie.
Co można skorygować bondingiem?
Zlikwidować diastemę (szparę między zębami)
Zamaskować i nadbudować mechaniczne uszkodzenia zębów takie jak ukruszenia, pęknięcia
Skorygować kształt , długość i wielkość zębów
Zamaskować przebarwienia na powierzchni zębów
Przebieg zabiegu
W przypadku drobnych kosmetycznych zmian zabieg można przeprowadzić podczas jednej wizyty. W sytuacji kompleksowej odbudowy np. w odcinku przednim potrzebne jest nawoskowanie zębów. Stomatolog najpierw oczyszcza zęby, nieznacznie zmniejsza ich przednią część, następnie wytrawia powierzchnię zęba i nakłada na nią warstwami kompozyt, aż do uzyskania pożądanego efektu. Bonding łączy się szczelnie z powierzchnią zęba dzięki adhezji (przyleganiu), dlatego jest metodą nieinwazyjną. Nie wymaga takiego szlifowania jak pod korony czy licówki oraz nie ingeruje w tkanki zęba.
Trzeba wiedzieć
Bonding nie jest rozwiązaniem na zawsze. Z czasem zęby ulegają przebarwieniom, uszkodzeniom i należy go powtórzyć. Drobne korekty, odświeżenia są możli wie do zrobienia w krótkim czasie. To jak długi będzie efekt zależy od diety oraz od indywidualnych predyspozycji Pacjenta.
Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać. Decydując się na zabieg, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia dobrego specjalisty. W przypadku stomatologii estetycznej znaczenie będzie mieć nie tylko kompetencja stomatologiczna lekarza, ale również jego wyczucie piękna, umiejętne zaprojektowanie uśmiechu harmonijnie współgrające z wyglądem całej twarzy.